Reprezentacja osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie

W swojej praktyce notarialnej spotkałem się ostatnio z dość interesującym zagadnieniem.

Otóż Sąd Rejonowy w Z. III Wydział Rodzinny i Nieletnich wydał postanowienie, w którym zezwolił wnioskodawczyni – Janinie Kowalskiej (imię i nazwisko zostało zmienione), jako opiekunowi prawnemu, na dokonanie w imieniu całkowicie ubezwłasnowolnionego – Adama Nowaka (imię i nazwisko zostało zmienione) sprzedaży na jej rzecz udziałów we współwłasności określonej w tym postanowieniu nieruchomości.

Powyższe postanowienie wzbudziło moje wątpliwości w zakresie zgodności z prawem materialnym.

Zgodnie mianowicie z treścią art. 175 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do opieki nad ubezwłasnowolnionym całkowicie stosuje się odpowiednio przepisy o opiece nad małoletnim (…). Stosownie z kolei do treści art. 98 § 2 pkt 2 w związku z art. 99 § 1 tego Kodeksu żadne z rodziców nie może reprezentować dziecka przy czynnościach prawnych między dzieckiem a jednym z rodziców (…), chyba że czynność prawna polega na bezpłatnym przysporzeniu na rzecz dziecka (…). Dla dziecka takiego sąd opiekuńczy ustanawia reprezentanta dziecka.

Z zestawienia powyższych przepisów wynika, że przy umowie sprzedaży przysługujących ubezwłasnowolnionemu całkowicie udziałów we współwłasności nieruchomości na rzecz jego opiekuna prawnego, osoby ubezwłasnowolnionej nie powinien reprezentować ten opiekun (nabywca udziałów). Z tych względów konieczne wydaje się wyznaczenie do tej czynności innej osoby uprawnionej, która będzie reprezentowała sprzedającego – osobę ubezwłasnowolnioną.

dr Igor Baranowski- notariusz w Legionowie